DA3S101K0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DA3S101K0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-89, SOT-490
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 80V 100MA SSMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Forward Voltage :
1.2V
HTS Code :
Element Configuration :
Single
Recovery Time :
3 ns
Current - Average Rectified (Io) :
100mA DC
Diode Capacitance-Max :
1.2pF
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100mA
Frequency Band :
VERY HIGH FREQUENCY
Diode Element Material :
SILICON
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 80V
Number of Terminations :
3
Average Rectified Current :
100mA
Reverse Recovery Time :
3 ns
REACH SVHC :
Unknown
Forward Current :
100mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Base Part Number :
DA3S101
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Terminal Form :
Flat
Capacitance @ Vr, F :
1.2pF @ 0V 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
700μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
500mA
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Width :
850μm
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Peak Reverse Current :
100nA
Number of Elements :
1
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Factory Lead Time :
10 Weeks
Diode Type :
Standard
Length :
1.6mm
Package / Case :
SC-89, SOT-490
Datasheets
DA3S101K0L
Panasonic DA3S101K0L
Standard Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1.2V @ 100mA 150°C Max 100nA @ 80V 3-Termination Tape & Reel (TR) SC-89, SOT-490 Surface Mount
DA3S101K0L Overview
Reverse leakage current from this device is 100nA volts at its maximum.For this device, the average rectified current is 100mA volts.In this case, forward current can reach 100mA.Based on the data chart, the peak reverse is 100nA.
DA3S101K0L Features
a maximal reverse leakage current of 100nA volts
an average rectified current of 100mA volts
the peak reverse is 100nA
DA3S101K0L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components
DA3S101K0L applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB