DA2J10100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DA2J10100L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 80V 100MA SMINI2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Operating Temperature :
150°C
Diode Type :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Element Configuration :
Single
Capacitance @ Vr, F :
1.2pF @ 0V 1MHz
Contact Plating :
Tin
Reverse Recovery Time :
3 ns
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Current - Average Rectified (Io) :
100mA DC
Number of Pins :
2
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
100mA
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 75V
REACH SVHC :
Unknown
Diode Element Material :
SILICON
Recovery Time :
3 ns
Width :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Frequency Band :
VERY HIGH FREQUENCY
Peak Non-Repetitive Surge Current :
500mA
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100mA
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Height :
700μm
Length :
1.7mm
Peak Reverse Current :
100nA
Average Rectified Current :
100mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Published :
2011
Terminal Form :
Flat
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Forward Voltage :
1.2V
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
DA2J101
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Datasheets
DA2J10100L
Panasonic DA2J10100L
Standard Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1.2V @ 100mA 150°C Max 100nA @ 75V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-90, SOD-323F Surface Mount
DA2J10100L Overview
100nA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 100mA volts.Forward current may not exceed 100mA.As the data chart indicates, the peak reverse is 100nA.
DA2J10100L Features
a maximal reverse leakage current of 100nA volts
an average rectified current of 100mA volts
the peak reverse is 100nA
DA2J10100L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components
DA2J10100L applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB