D8320N06TVFXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D8320N06TVFXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AD
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 8320A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100mA @ 600V
Configuration :
Single
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature - Junction :
-25°C~150°C
Package / Case :
DO-200AD
Terminal Form :
NO LEAD
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
795mV @ 4000A
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Terminal Position :
END
Application :
GENERAL PURPOSE
Reverse Current-Max :
100000μA
Halogen Free :
Halogen Free
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Number of Terminations :
2
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
95kA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
8320A
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Output Current-Max :
8320A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
95000A
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
150°C
Published :
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D8320N06TVFXPSA1
Infineon Technologies D8320N06TVFXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 795mV @ 4000A -25°C~150°C 100mA @ 600V 2-Termination Bulk DO-200AD Chassis Mount
D8320N06TVFXPSA1 Overview
Phase diode rectifier reaches 100000μA when the maximum reverse current is allowed.In terms of output current, 8320A is the maximum value.
D8320N06TVFXPSA1 Features
A maximum reverse current of 100000μA
8320A is the maximum value
D8320N06TVFXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D8320N06TVFXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB