D690S26TS01XPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D690S26TS01XPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP BG-D5726K-1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Reverse Recovery Time :
9μs
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25mA @ 2600V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2600V
Current - Average Rectified (Io) :
690A
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Diode Type :
Standard
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.7V @ 3000A
Datasheets
D690S26TS01XPSA1
Infineon Technologies D690S26TS01XPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2.7V @ 3000A 150°C Max 25mA @ 2600V DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
D690S26TS01XPSA1 Overview
D690S26TS01XPSA1 Features
D690S26TS01XPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D690S26TS01XPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB