D680G33C0GL6TJ5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D680G33C0GL6TJ5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 500V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
12.5mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Multilayer :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Published :
Series :
D
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
68pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Package / Case :
Radial, Disc
Packing Method :
TR, 14 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Tolerance :
±2%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Width :
4mm
Length :
8.5mm
Termination :
Radial
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Datasheets
D680G33C0GL6TJ5R
Vishay D680G33C0GL6TJ5R
D 68pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.335Dia 8.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
D680G33C0GL6TJ5R Overview
Ceramic capacitor is 0.335Dia 8.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.0038mm.
D680G33C0GL6TJ5R Features
a size/dimension of 0.335Dia 8.50mm