D560J33C0GL6UJ5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D560J33C0GL6UJ5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 500V NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Series :
D
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
56pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
D560J33C0GL6UJ5R
Vishay D560J33C0GL6UJ5R
D 56pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.335Dia 8.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D560J33C0GL6UJ5R Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.335Dia 8.50mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
D560J33C0GL6UJ5R Features
a size/dimension of 0.335Dia 8.50mm