D55342K07B499ART5
Mfr.Part #
D55342K07B499ART5
Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
100V
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
499Ohm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
No
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Height :
838.2μm
Failure Rate :
R (0.01%)
Thickness :
381μm
Surface Mount :
yes
Feature :
Military, Non-Inductive
Datasheets
D55342K07B499ART5
Vishay D55342K07B499ART5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 499Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C