D55342K07B170DRWSV
Mfr.Part #
D55342K07B170DRWSV
Description
RES SMD 170 OHM 1% 1/4W 1206
Width :
1.6002mm
Length :
3.2004mm
Resistance :
170Ohms
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tray
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Non-RoHS Compliant
Vishay D55342K07B170DRWSV
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 170Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C