D55342K07B160ART5
Mfr.Part #
D55342K07B160ART5
Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/4W 1206
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
3.2004mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6002mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
160Ohms
2
Thickness :
381μm
Datasheets
D55342K07B160ART5
Vishay D55342K07B160ART5
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 160Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C