D55342K07B15B0RT5
Mfr.Part #
D55342K07B15B0RT5
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
838.2μm
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thin Film
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
381μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
1206 (3216 Metric)
Published :
Resistance :
15kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Working Voltage :
100V
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Datasheets
D55342K07B15B0RT5
Vishay D55342K07B15B0RT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 15kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C