D55342K07B158DMTSV
Mfr.Part #
D55342K07B158DMTSV
Description
RES SMD 158 OHM 1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
158Ohms
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
M (1%)
Width :
1.6002mm
Length :
3.2004mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Vishay D55342K07B158DMTSV
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 158Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C