D55342K07B150BRT5
Mfr.Part #
D55342K07B150BRT5
Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
381μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Width :
1.6002mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Resistance :
150kOhms
Datasheets
D55342K07B150BRT5
Vishay D55342K07B150BRT5
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 150kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C