D55342K07B14B0RTI
Mfr.Part #
D55342K07B14B0RTI
Description
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR
Military, Non-Inductive
Reach Compliance Code :
Unknown
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Height :
838.2μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Failure Rate :
R (0.01%)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Working Voltage :
100V
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
14kOhm
Additional Feature :
NON-INDUCTIIVE, LASER TRIMMABLE
Datasheets
D55342K07B14B0RTI
Vishay D55342K07B14B0RTI
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 14kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C