D55342K07B14B0RT5
Mfr.Part #
D55342K07B14B0RT5
Description
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2004mm
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
14kOhms
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
1 (Unlimited)
Thickness :
381μm
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Non-Inductive
Radiation Hardening :
No
Datasheets
D55342K07B14B0RT5
Vishay D55342K07B14B0RT5
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 14kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C