D55342H07B953DRT1
Mfr.Part #
D55342H07B953DRT1
Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Length :
3.2004mm
Resistance :
953Ohms
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Thickness :
381μm
Datasheets
D55342H07B953DRT1
Vishay D55342H07B953DRT1
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 953Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C