D55342H07B7H50RWS
Mfr.Part #
D55342H07B7H50RWS
Description
RES SMD 7.5K OHM 2% 1/4W 1206
Packaging :
Tray
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±2%
Length :
3.2004mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Resistance :
7.5kOhms
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
D55342H07B7H50RWS
Vishay D55342H07B7H50RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 7.5kOhms, 0.25W 1/4W, ±2%, -55°C~150°C