D55342H07B5K10RWS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D55342H07B5K10RWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.2004mm
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
5.1kOhms
Height :
838.2μm
Width :
1.6002mm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military, Non-Inductive
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D55342H07B5K10RWS
Vishay D55342H07B5K10RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 5.1kOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~150°C