D55342H07B50B5RWS
Mfr.Part #
D55342H07B50B5RWS
Description
RES SMD 50.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Packaging :
Tray
Resistance :
50.5kOhms
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Thickness :
381μm
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2004mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
D55342H07B50B5RWS
Vishay D55342H07B50B5RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 50.5kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C