D55342H07B21E0RWS
Mfr.Part #
D55342H07B21E0RWS
Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tray
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Height :
838.2μm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
21kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Feature :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Thin Film
Thickness :
381μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Length :
3.2004mm
Datasheets
D55342H07B21E0RWS
Vishay D55342H07B21E0RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 21kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C