D55342H07B215ERWS
Mfr.Part #
D55342H07B215ERWS
Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2004mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
215kOhms
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Height :
838.2μm
Supplier Device Package :
Published :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Thickness :
381μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Radiation Hardening :
No
Width :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Non-Inductive
Case Code (Metric) :
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
D55342H07B215ERWS
Vishay D55342H07B215ERWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 215kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C