D55342H07B200DRTS
Mfr.Part #
D55342H07B200DRTS
Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Military, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Base Product Number :
D55342
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Datasheets
D55342H07B200DRTS
Vishay D55342H07B200DRTS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 200 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 150°C