D55342H07B1E50RTS
Mfr.Part #
D55342H07B1E50RTS
Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.5 kOhms
Base Product Number :
D55342
Product Status :
Active
Features :
Military, Non-Inductive
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Datasheets
D55342H07B1E50RTS
Vishay D55342H07B1E50RTS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 1.5 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 150°C
Description: The Vishay Dale Chip Resistor - Surface Mount D55342H07B1E50RTS is a surface mount resistor with a resistance of 1.5K ohms and a tolerance of 1%. It is a 1206 size chip resistor with a power rating of 1/4 watt.
Features:
- Surface mount design
- Resistance of 1.5K ohms
- Tolerance of 1%