D55342H07B196DRWS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D55342H07B196DRWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
838.2μm
Resistance :
196Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Width :
1.6002mm
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tray
Feature :
Military, Non-Inductive
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±1%
Thickness :
381μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
3.2004mm
Datasheets
D55342H07B196DRWS
Vishay D55342H07B196DRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 196Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C