D55342H07B167ARWS
Mfr.Part #
D55342H07B167ARWS
Description
RES SMD 167 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
167Ohms
Length :
3.2004mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
381μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
1.6002mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Packaging :
Tray
Datasheets
D55342H07B167ARWS
Vishay D55342H07B167ARWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 167Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C