D55342H07B158DRWS
Mfr.Part #
D55342H07B158DRWS
Description
RES SMD 158 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
158Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Voltage :
100V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Military, Non-Inductive
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
WAFFLE PACK
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Pbfree Code :
No
Datasheets
D55342H07B158DRWS
Vishay D55342H07B158DRWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 158Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C