D55342H07B14B0RWS
Mfr.Part #
D55342H07B14B0RWS
Description
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Thickness :
381μm
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
1.6002mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Case Code (Metric) :
Length :
3.2004mm
Resistance :
14kOhms
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
D55342H07B14B0RWS
Vishay D55342H07B14B0RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 14kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C