D55342H07B130DRWS
Mfr.Part #
D55342H07B130DRWS
Description
RES SMD 130 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Thickness :
381μm
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2004mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
838.2μm
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
130Ohms
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
D55342H07B130DRWS
Vishay D55342H07B130DRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 130Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C