D55342H07B107EPWS
Mfr.Part #
D55342H07B107EPWS
Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
107kOhms
12 Weeks
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6002mm
2
Length :
3.2004mm
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
D55342H07B107EPWS
Vishay D55342H07B107EPWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 107kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C