D55342H07B100DRWS
Mfr.Part #
D55342H07B100DRWS
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Resistance :
100Ohms
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
1.6002mm
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2004mm
Height :
838.2μm
Max Operating Temperature :
150°C
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Thickness :
381μm
Max Power Dissipation :
250mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Datasheets
D55342H07B100DRWS
Vishay D55342H07B100DRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 100Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C