D55342E07B909DRWS
Mfr.Part #
D55342E07B909DRWS
Description
RES SMD 909 OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2004mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
R (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Radiation Hardening :
No
Resistance :
909Ohms
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
838.2μm
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Width :
1.6002mm
Thickness :
381μm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Non-Inductive
Case Code (Metric) :
Datasheets
D55342E07B909DRWS
Vishay D55342E07B909DRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 909Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C