D55342E07B597ARWS
Mfr.Part #
D55342E07B597ARWS
Description
RES SMD 597 OHM 0.1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±0.1%
Tray
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
WAFFLE PACK
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
597Ohm
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
Working Voltage :
100V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
No
Datasheets
D55342E07B597ARWS
Vishay D55342E07B597ARWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 597Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C