D4810N20TVFXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D4810N20TVFXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AE
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2KV 4810A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Published :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
4810A
Diode Type :
Standard
Package / Case :
DO-200AE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200mA @ 2000V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.078V @ 4000A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D4810N20TVFXPSA1
Infineon Technologies D4810N20TVFXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.078V @ 4000A -40°C~150°C 200mA @ 2000V Bulk DO-200AE Chassis Mount
D4810N20TVFXPSA1 Overview
D4810N20TVFXPSA1 Features
D4810N20TVFXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D4810N20TVFXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB