D3Z3V3BF-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D3Z3V3BF-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.43V 400MW SOD323F
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Test Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Tolerance :
±3%
Voltage Tolerance :
3%
Terminal Position :
Dual
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
95Ohm
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Voltage Tol-Max :
3.07%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
D3Z3V3
Number of Elements :
1
Impedance-Max :
95Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
3.3V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Zener Voltage :
3.425V
Power Rating :
400mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.43V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Published :
Max Power Dissipation :
400mW
Terminal Form :
Flat
ESD Protection :
No
Pin Count :
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
D3Z3V3BF-7
Diodes Incorporated D3Z3V3BF-7
ZENER DIODE 95Ohm ±3% 3.425V 5μA @ 1V -65°C~150°C 400mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
D3Z3V3BF-7 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.3.07% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.43V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.1V @ 100mA.
D3Z3V3BF-7 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)