D3Z27BF-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D3Z27BF-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 26.86V 400MW SOD323F
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±2%
Pin Count :
2
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Zener Voltage :
26.86V
Power Rating :
400mW
Terminal Form :
Flat
Impedance :
40Ohm
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
REACH SVHC :
No SVHC
Polarity :
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
D3Z27
Test Current :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
ESD Protection :
No
Max Power Dissipation :
400mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance-Max :
40Ohm
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage Tolerance :
2%
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 21V
Number of Elements :
1
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Voltage :
27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Datasheets
D3Z27BF-7
Diodes Incorporated D3Z27BF-7
ZENER DIODE 40Ohm ±2% 26.86V 50nA @ 21V -65°C~150°C 400mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
D3Z27BF-7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 21V.Reverse leakage currents can reach 50nA.This value reaches 1.1V @ 100mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
D3Z27BF-7 Features
reverse leakage current of 50nA @ 21V
50nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)