D390G29C0GL65J5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D390G29C0GL65J5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 500V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Disc
Series :
D
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Capacitance :
39pF
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
C0G
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead/Base Style :
Kinked
Termination :
Radial
Datasheets
D390G29C0GL65J5R
Vishay D390G29C0GL65J5R
D 39pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D390G29C0GL65J5R Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.295Dia 7.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
D390G29C0GL65J5R Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm