D38999/26ZJ61JD
Mfr.Part #
D38999/26ZJ61JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
61
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Published :
Termination :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26ZJ61JD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ZJ61JD Overview
D38999/26ZJ61JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ61JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ61JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER