D38999/26ZJ61JA
Mfr.Part #
D38999/26ZJ61JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZJ61JA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Color :
Black
Number of Positions :
61
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Datasheets
D38999/26ZJ61JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ZJ61JA Overview
D38999/26ZJ61JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ61JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ61JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER