D38999/26ZJ46SN
Mfr.Part #
D38999/26ZJ46SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26ZJ46SN
D38999/26ZJ46SN Overview
D38999/26ZJ46SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZJ46SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZJ46SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER