D38999/26ZJ43BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZJ43BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Contact Size :
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
25-43
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Zinc Nickel
Published :
2006
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
J
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
43
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/26ZJ43BE
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ43BE Overview
D38999/26ZJ43BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ43BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ43BE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT