D38999/26ZJ43AA
Mfr.Part #
D38999/26ZJ43AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
J
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Published :
Number of Positions :
43
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
ROHS3 Compliant
Contact Size :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Zinc Nickel
Bulk
Number of Contacts :
43
Datasheets
D38999/26ZJ43AA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ43AA Overview
D38999/26ZJ43AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ43AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ43AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT