D38999/26ZJ37SD
Mfr.Part #
D38999/26ZJ37SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Orientation :
D
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26ZJ37SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ZJ37SD Overview
D38999/26ZJ37SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZJ37SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZJ37SD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER