D38999/26ZJ37PB
Mfr.Part #
D38999/26ZJ37PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Type :
For Male Pins
HTS Code :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
16
Orientation :
B
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
37
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26ZJ37PB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ37PB-LC Overview
D38999/26ZJ37PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ37PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ37PB-LC Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER