D38999/26ZJ37JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZJ37JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZJ37JB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Zinc Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
37
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/26ZJ37JB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ37JB-LC Overview
D38999/26ZJ37JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ37JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ37JB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER