D38999/26ZJ37HD
Mfr.Part #
D38999/26ZJ37HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
37
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
D
Color :
Black
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
D38999/26ZJ37HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ZJ37HD Overview
D38999/26ZJ37HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ37HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ37HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER