D38999/26ZJ37AE
Mfr.Part #
D38999/26ZJ37AE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 37POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
25-37
HTS Code :
REACH SVHC :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
37
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Zinc Nickel
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Published :
2006
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Orientation :
E
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26ZJ37AE
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ37AE Overview
D38999/26ZJ37AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ37AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ37AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT