D38999/26ZJ29PA
Mfr.Part #
D38999/26ZJ29PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
29
HTS Code :
Termination :
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
25-29
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2013
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Datasheets
D38999/26ZJ29PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ZJ29PA Overview
D38999/26ZJ29PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ29PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ29PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER