D38999/26ZJ29JD
Mfr.Part #
D38999/26ZJ29JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZJ29JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
D
Published :
HTS Code :
Contact Plating :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Zinc Nickel
Housing Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/26ZJ29JD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ29JD-LC Overview
D38999/26ZJ29JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ29JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ29JD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER