D38999/26ZJ29AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZJ29AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Contacts :
29
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Shell Finish :
Zinc Nickel
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Black
Shell Size, MIL :
J
Contact Size :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/26ZJ29AA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ29AA Overview
D38999/26ZJ29AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ29AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ29AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT