D38999/26ZJ24PD
Mfr.Part #
D38999/26ZJ24PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZJ24PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Bulk
HTS Code :
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Number of Positions :
24
Color :
Black
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
D38999/26ZJ24PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ZJ24PD Overview
D38999/26ZJ24PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ24PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ24PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER