D38999/26ZJ24BN
Mfr.Part #
D38999/26ZJ24BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 24C 12#16 12#12 SKT PLUG
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Contacts :
24
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2006
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
25-24
Contact Plating :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Black
Number of Positions :
24
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26ZJ24BN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ24BN Overview
D38999/26ZJ24BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ24BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ24BN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT